water treatment water professionals

Никол-Н ООД

инженеринг, доставка, монтаж и сервиз на промишлени и битови инсталации за обработка на води

 

UV стерилизация, ултрафилтрация, хлориране, озониране, антисептична обработка със сребро

Обеззаразяването на водата e финалния етап от цялостното и пречестване. Дезинфекцията се извършва в градските водопречиствателни станции, в станциите за водоподготовка към предприятията или от битовите потребители.

Под "обеззаразяване" или "дезинфекция" на водата се подразбира пречистването на водата от:

  • Бактерии, гъбички и водорасли, които предизвикват наслояване по тръбопроводите, топлообменниците, резервоарите за вода, филтърните елементи и др. Те попадат във водата от повърхностните водоизточници (язовири, реки, и др.) и се размножават при появата на благоприятни условия (подходяща температура, застояване на водата);
  • Патогенни и условно патогенни микроорганизми – вируси, бактерии, гъбички, яйца на глисти и др., които са способни да предизвикат инфекциозни заболявания при човека и животните.

Под обеззаразяване на питейната вода подразбираме довеждането и до параметри съгласно установените нормативи за безопасност по микробиологини и паразитологини показатели.

 

ПОКАЗАТЕЛИ МЕРНИ ЕДИНИЦИ НОРМАТИВ
EU
НОРМАТИВ
СанПиН
Общо микробно число CFU* < 10 (при 22 °С)
< 100 (при 37 °С)
< 50
Общи колиформни бактерии количество бактерии в 100 мл отсъствие отсъствие
Термотолерантни колиформни бактерии количество бактерии в 100 мл отсъствие отсъствие
Фекални стрептококи количество бактерии в 100 мл отсъствие
Колифаги PFU** в 100 мл отсъствие
Спори на клостриди количество спори в 20 мл < 1 отсъствие
Цисти на ламблия количество цисти в 50 мл отсъствие

 

* Количество бактериални колонии (Colony-forming units)
** Plaque-forming units (PFU) = Бляшкообразующие единицы (БОЕ) = Плака-образуващи единици (ПОЕ)

 

Методи за обеззаразяване (дезинфекция) на водата

Методите за обеззаразяване се подразделят на няколко огрупи:

  1. Физични или безреагентни, при които обеззаразяването протича под въздействието на физични фактори (кипене, ултравиолетово облъчване, електролиза, мембранни технологии);
  2. Химични или реагентни методи, които се прилагат чрез внасянето във водата на определени реагенти - силни окислители (хлор, хлоросъдържащи, озон) или неокисляващи реагенти (олигодинамия - въздействие с йоните на тежки метали - сребро, мед, цинк и др.);
  3. Комбинирани методи (например съчетаване на УВ стерилизацията или на мембранните технологии с последващо хлориране).

 

Изборът на метод за обеззаразяване зависи от типа на водоизточника (повърхностен или подземен), химичния състав на водата, микробиологичния анализ, дебита на обработваната вода и др.

 

Физични методи за обеззаразяване на водата

Пред тях водата задължително трябва да се пречисти от примеси и механични замърсявания.

Термично обеззаразяване (кипене)

Този метод е много разпространен сред населението и активно се използва в бита. При кипенето на водата повече от 5 мин, тя се очиства от много възможни патогенни организми (нарушава се структурата на ДНК на микроорганизмите). При това се намалява твърдостта на водата и количеството разтворени газове. Вкусовите качества на водата не се променят. Недостатъци на метода са голямият разход на електричество за подгряването, продължителността на процеса, и възможността за вторично микробиологично замърсяване (след 24 часа). 

 

Ултразвуково обезззаразяване

Работата на такива системи е основана на кавитацията на водата. Заради интензивните колебания на водата, на която се подлага, тя кавитира - "закипява". Мигновенният спад на налягането води до разкъсването на клетъчните обвивки и загиването на микроорганизмите. Методът е ефективен, но изисква големи експлоатационни вложения и грамотна експлоатация.

Електроимпулсно обеззаразяване

Методът се състои в следното: електрическият заряд, постъпващ във водата, създава ударна вълна  и микроорганизмите попадат под хидравличен удар и загиват. При това загиват не само вегетативните, но и спорообразуващите бактерии. Преимущество на метода е дългото съхранение на ефекта (до 4 месеца), а недостатък – високата стойност и високото потребление на електроенергия.

Обеззаразяване с ултравиолетово излъчване

Дезинфекциращото действие на ултравиолетовото излъчване е известно отдавна. То въздейства върху ДНК на клетките на микроорганизмите и те загубват възможност да се делят и загиват. Системите за UV стерилизация се състоят от една или няколко ултравиолетови лампи, монтирани в кварцови тръби, които са разположени в корпус от неръждаема стомана.

Ултравиолетовата лампа излъчва електромагнитни вълни в UV спектъра, с дължина на вълната 254 нанометра. Бактерицидният ефект се постига от интензивността на излъчване на лампата и продължителността на въздействие. Интензивността на въздействие зависи от чистотата на водата. Необходимо е предварително пречистване на водата от механични замърсители, Fe, Ca, Mg, които се отлагат върху кварцовата тръба и влошават UV излъчването. Кварцовата тръба, предпазваща UV лампата от прекия достъп с водата, е необходимо периодически да се почиства от отлагания от Fe, Ca, Mg. Продължителността на работа на UV лампата е 8 000 ~ 10 000 часа (около 1 година).

Популярността на метода в битовите и промишлени станции за водоподготовка се дължи на факта, че не се променят органолептичните и химичните показатели на водата, както и на неговата екологичност (за разлика от хлорирането) и лесната експлоатация. Недостатък на UV дезинфекцията е, че в последствие може да се появи микрофлора, и няма консервиращ ефект (както при хлора).  Не е ефективен срещу широк спектър от микроорганизми.

Фирма "Никол-Н" ООД дистрибутира канадски UV стерилизатори Sterilight на фирма Viqua и китайски UV стерилизатори с излъчватели Philips.