water treatment water professionals

Никол-Н ООД

инженеринг, доставка, монтаж и сервиз на промишлени и битови инсталации за обработка на води

 

Засега много положителни отзиви има от използването на хлордиоксид (ClO2), който по-добре от хлора въздейства на вирусите и бактериите. Препоръчителната доза ClO2 за дезинфекция на вода е 0,2 мг/л. Количеството странични вещества, образуващи се от реакцията с органичните замърсители от водата са много малко и не се отразяват на органолептичните и токсикологични свойства на водата.

Недостатък на хлордиоксида е сравнително високата цена, както и фактът, че трябва да се произвежда на място (от NaClO2 и Cl2 при ниско pH). За това се използва в малки инсталации с ниска производителност.

Рискът от използване на хлора до голяма степен се дължи на образуването на тригалометани. Производните на метана във всякаква форма имат силно канцерогенно въздействие върху човешкия организъм, и способстват за растежа на ракови клетки. При кипенето на хлорирана вода се образува силна отрова – диоксин.

Изследванията показват, че хлорът и хлорните производни предизвикват болести на стомашно-чревния тракт, черния дроб, сърдечно-съдовата система, а също влияят на хипертонията, атеросклерозата, различни видове алергии, въздействат на кожата и косата. Хлорът разрушава белтъците в организма.

Дезинфекция на водата чрез озониране

Озонът O3 (от Гръцки Ozon – миризлив) е газ с небесно-син цвят и рязка миризма. Той е високо токсичен газ. Образува се от кислорода при електрически разряд при високо напрежение. В природата се образува след гръмотевична буря. Има характерна миризма (подобна на растението "колендро").

Озонът е най-силния окислител, използван във водоподготовката. Неговият окислителен потенциал е 2,06 В. Той разрушава органичните вещества без да образува тригалометани, и убива практически всички бактерии и вируси. Унищожава патогенните микроорганизми 15 ~ 20 пъти по–бързо от хлора.

Озонът подтиска вирусите както отвън, така и вътре в клетката, частично разрушавайки обвивката им, при което се прекратява процеса на размножаването им и се нарушава способността на вирусите да се съединяват с клетките на организма. Бактерицидните свойства на озона се характеризират с увреждането на клетъчна мембрана на бактериите и микроорганизмите, което води до тяхното унищожаване и невъзможност да се размножават.

Основното количество озон в атмосферата се намира на височина от 10 до 50 км. и има максимална концентрация на височина 20 ~ 25 км., образувайки така наречената Озоносфера.Тя отразява ултравиолетовите лъчи и защитава живите организми от унищожителното действие на радиацията. Именно благодарение на образуването на озоновия слой от кислорода във въздуха се е появила възможността за живот не само във водата, а също и на сушата.

Озонът като силен окислител и дезифектант се използва в различни сфери на човешката дейност - в земеделието, животновъдството, рибовъдството, хранително-вкусовата промишленост, медицината, транспорта и др., както и за пречистване на водата и въздуха.

Озонът е неустойчив газ и се разгражда в течение на 15 ~ 45 минути. Неустойчивата молекула O3 се разпада на О2+О (атомарен кислород). Атомарен кислород (O) се образува също и при разграждането на кислородния прекис (H2O2) на Н2О и О.

Дозата O3 при дезинфекция на водата е 0.5 ~ 5 мг/л, включвайки разхода за окисление на органичните вещества. Този метод изисква голям разход на електроенергия, сложна апаратура и висококвалифицирано обслужване. Поради това този метод работи добре в системите на централното водоснабдяване или специализирани производства. Озонът е опасен в производствения процес, токсичен и дори взривоопасен. Методът изисква много точни разчети, тъй като излишъкът от озон във водата може да предизвика корозия на метала не само на ВиК мрежата, но и на битовата техника, както и да предизвика стомашно-чревни разтройства при употребата на такава вода от човека, в случай че водата не е престояла до пълното разпадане и свързване на озона.

Фирма "Никол-Н" ООД използва озонирането основно в технологичния процес на водоподготовката за бутилиране на трапезни води и безалкохолни напитки. Технологичната принципна схема и поддържаното на склад оборудване може да разгледате тук: